MIS SEE ON? #5 LÕHNAAINED

Mida rohkem ma süvenesin sobivate toodete leidmisse, seda enam sai mulle selgeks, et esimene ja kõige lihtsam asi, mida ma saan teha, on ot...

Mida rohkem ma süvenesin sobivate toodete leidmisse, seda enam sai mulle selgeks, et esimene ja kõige lihtsam asi, mida ma saan teha, on otsida lõhnavabu tooteid. (Tundliku naha hooldusest kirjutasin ka siin.) Seda reeglit järgin enamasti ainult näokreemide puhul, sest need on nahal pikka aega. Pealegi ma ei suudaks ainult lõhnatuid asju kasutada, toote aroom annab ikkagi väga palju juurde ja muudab enese eest hoolitsemise palju nauditavamaks. 

Lõhnaained on enamasti pakendil märgitud ainult "Fragrance" või "Parfume" nimetusega, mille taga võib tegelikult peituda sadu erinevaid ühendeid. Loodustoodete puhul on üldjuhul täpsemalt välja toodud eeterlike õlide või lõhnaühendite nimed, näiteks " Cananga Odorata (Ylang-Ylang) Oil " või "Citronellol".

Lõhnaaineid kasutatakse väidetavalt selleks, et peita teiste tootes leiduvate ainete ebameeldivalt lõhna. Ma ei leidnud kahjuks ühtegi koostisosa näidet, mille lõhna siis konkreetselt peita võiks. :D Ma arvan, et olulisem on ikkagi toote müümine. Mida paremini lõhnab, seda paremini läheb kaubaks. No kes ei teaks näiteks The Body Shopi toodete imelisi aroome? Lõhnal on toote juures väga oluline osa.


Põhiliseks negatiivseks mõjuks lõhnaainete puhul on ärritus ja põletiku teke. Mõned ained on lausa toksilised. Pideval kasutamisel võib endale tõsiselt liiga teha ja asi võib lõppeda mõne nahahaigusega (näiteks atoopiline dermatiit). Kui nahk ärritub, läheb ta ka tasakaalust välja ja on palju vastuvõtlikum. Minul nahk otseselt punetama ei hakka, aga üsna ebameeldiv kiskuv tunne tekib tihti küll. Sellepärast mõtlesin pikk aega, et mu nahk on kohati ülikuiv ja kreemid ei niisuta piisavalt, aga tegelikult tegi hoopis tugev lõhn kurja.

Paljudel lõhnaainetel on ka kasulikke ja isegi ravivaid omadusi. Näiteks kõiksugu eeterlikud õlid. Ma usun, et kui tõesti osata neid õigesti kasutada, võivad tulemused väga head olla. Sel juhul on muidugi oluline naha taluvuspiir. Tundliku nahaga inimestel siiski ei sooviks katsema hakata.

Võin kinnitada, et näokreemide puhul on lõhnatu variandi kasutamine parim valik üldse! Ma püüan vältida tooteid, mille etiketil on nimetus "Parfum", kuid alati ei suuda vastu panna. Mõnikord luban endale imehästi lõhnavaid asju, olenemata sellest, kuidas need mu nahale mõjuda võiks. Mulle ei meeldi ka põhjendamatu kiidulaul loodustoodetele. Laidetakse maha küll tavakosmeetika, sest see sisaldab igasugu saasta. Samas aga enamus loodustooteid, mida ei müüda baaskujul (näiteks kakaovõi), sisaldavad lõhnaaineid, mis samuti paljudele ei sobi. Mis on siis olulisem, kas  toote sobivus või looduslikkus?  Olge tähelepanelikud!

Allergeensed lõhnaained, mida peaks vältima:
Amyl Cinnamal
Amylcinnamyl Alcohol
Alpha-Isomethyl Ionone
Anise Alcohol
Benzyl Alcohol
Benzyl Benzoate
Benzyl Cinnamate
Benzyl Salicylate
Butylphenyl Methylpropional
Cinnamal
Cinnamyl Alcohol
Citral*
Citronellol*
Coumarin
Eugenol
Evernia furfuracea (halli karesambliku) ekstrakt
Evernia prunastri (kollase lõhnasambliku) ekstrakt
Farnesol
Geraniol*
Hexyl Cinnamal
Hydroxycitronellal
Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde
Isoeugenol
Limonene*
Linalool* 
Methyl-2-Octynoate

*VÄGA levinud komponent loodustoodetes!
 ________________________________________________________________________
Loe lisaks:
 • http://www.paulaschoice.com/expert-advice/sensitive-skin/_/fragrance-free-sensitive-skin
 • http://www.paulaschoice.com/expert-advice/sensitive-skin/_/fragrance-and-skin-care-smells-like-trouble#reacts
 • http://www.bioneer.ee/avaleht/kava/aid-15968/L%C3%B5hna-ja-v%C3%A4rvained-%C5%A1ampoonidesYou Might Also Like

2 kommentaari

 1. Väga asjalik postitus jälle Sinu poolt! :) Tähelepanu tasuks pöörata ka sellele, et parfüüm pole üks ohtlikumaid koostisosi mitte ainult kreemides, vaid samuti individuaalselt kasutatuna. Sellepärast soovitataksegi lõhna lasta hoopis riietele. Kui neile kahjustused tekivad, saab uued osta, inimese nahaga asjad kahjuks nii lihtsalt ei käi. Ja toodetes olev keemia pidi tõesti kohutavalt haisema, seepärast ka tugevad ja head aroomid.

  http://ecoliciousblog.blogspot.com

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! :) Kui ma mõtlema hakkan, siis tegelikult ma olengi parfüümi tihtipeale riietele lasknud, alateadlikult vist. :D

   Kustuta